rzeka Tanew i Sopot

Rzeki Tanew, Biała i Czarna Łada

 

Rzeka Tanew

 

  • Borowe Młyny-Olchowiec (3-4 godz.), Borowe Młyny-Osuchy (5-6 godz.) lub Borowiec-Osuchy (3-4 godz.) – odcinek z Borowych Młynów do Olchowca to bez wątpienia najbardziej malowniczy, a zarazem najbardziej wymagający na Tanwi. Początkowo trasa jest miejscami trudna technicznie, więc nie polecam jej początkującym kajakarzom. Szerokość rzeki w tym miejscu waha się od 5 do 8 metrów, a po drodze sporo ciasnych zakrętów, wąskich przesmyków, przewałek, nisko zwisających drzew oraz dwa spławne jazy. Pozostałe walory rzeki Tanew na tym odcinku to dzika przyroda, krystalicznie czysta woda oraz ‚klimatyzacja’ w upalne dni (płynie się głównie przez las). Od Borowca rzeka poszerza się nieco i krajobraz zmienia się z lesistego na pół otwarty. Od Olchowca natomiast ‚luzik’ aż do Osuch – rzeka wiedzie głównie przez łąki i pola (można łączyć kajaki czy opalać się). Przed Osuchami Tanew łączy się z rzeką Wirowa i pęknie meandruje. Kończąc spływy w Olchowcu można wstąpić na smaczny i niedrogi obiad w pobliskiej Zagrodzie Roztocze w Obszy.

  • Olchowiec-Pisklaki (5-6 godz.) lub Osuchy-Pisklaki (2-3 godz.) – Trasa z Osuch do Pisklak to jeden z popularniejszych rodzinnych i sielankowych spływów kajakowych rzeką Tanew. Rzeka jest już znacznie szersza (8-12 metrów), bo w Osuchach zasilona zostaje Sopotem, a przed Szostakami rzeką Szum; pole namiotowe, barek przy rzece i sklep spożywczy w Pisklakach.

  • Pisklaki-Króle (4-5 godz.), Szostaki-Króle (5-6 godz.) lub Osuchy-Króle (6-7 godz.) – rzeka szeroka, zróżnicowana i malownicza, a po drodze sporo piaszczystych plaż (idealnych na ognisko, kąpiel czy odpoczynek), wysokich brzegów, meandrów, miejscami las; trasy bardzo popularne wśród kajakarzy wybierających spływy całodniowe; pole namiotowe w Królach oraz sklep spożywczy w pobliskim Księżpolu.

  • Króle-Wólka Biska (3-4 godz.), Króle-Łazory (5-6 godz.) lub Króle-Harasiuki (6-7 godz.) – rzeka panoramiczna i szeroka, bardzo popularna wśród spływów rodzinnych i sielankowych. Tanew na tych odcinkach wiedzie głównie przez łąki, las i pola. Od Wólki Biskiej mniej zakrętów w porównaniu z górnym odcinkiem rzeki i Tanew generalnie wypłyca się; pomiędzy Wólką Biską a Łazorami można podziwiać z kajaka piękne wysokie lesiste brzegi. Spływy kajakowe na tych trasach polecane są dla dużych grup oraz dla rodzin, ze względu na szerokość i łagodność rzeki, a na długich prostych można łączyć kajaki w tratwy. Kończąc spływy w Wólce Biskiej można zatrzymać się na pizzę czy nocleg w ośrodku wypoczynkowym 'Kraina nad Tanwią’ lub wstąpić na pobliski zalew w Biszczy lub jazdę konną w Budziarzach (tel. 511-401-338)

 

Rzeka Łada

 

  • Sól-Łazory (5-6 godz.) lub Sól-Harasiuki (6-7 godz.) – spływy kajakowe rzeką Biała Łada zaczynają się we wsi Sól k. Biłgoraja. Rzeka dość płytka i wąska (5-8 m) – początkowo wiedzie wśród drzew w pobliżu domostw (sporo cienia w upalne dni). Po połączeniu z Czarną Ładą (odkąd płynie jako Łada) oddala się od 'cywilizacji’ i staje się dziką i krętą rzeką, wiodąc przez pola i lasy. Ostatnie kilometry przed ujściem do Tanwi rewelacyjne – wpływa się w inny świat! Polecane koneserom kajakarstwa.