Warunkiem uczestnictwa w spływie kajakowym jest zapoznanie się z jego regulaminem oraz podporządkowanie się decyzjom organizatora.
Prawo udziału w spływie mają osoby, których stan zdrowia pozwala na udział w nim, niezależnie od umiejętność pływania.
Przynajmniej jedna osoba dorosła w każdej grupie uczestników spływu kajakowego jest zobowiązana do posiadania dokumentu tożsamości.
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w spływie jedynie pod opieką osoby dorosłej, która to bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo w trakcie spływu.
Uczestnicy spływu zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa wodnego i ochrony przyrody.
Wszyscy uczestnicy spływu zobowiązani są do płynięcia w zapiętej kamizelce.
Przed i w trakcie spływu obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych ani środków odurzających.
Uczestnictwo w spływie odbywa się na koszt i ryzyko uczestników.
Organizator nie bierze na siebie odpowiedzialności za rzeczy zagubione, szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po zakończeniu spływu.
Organizator spływu ma prawo wyłączenia z uczestnictwa osób, które nie podporządkują się regulaminowi spływu, bez prawa zwrotu poniesionych opłat.
Organizator spływu zastrzega sobie prawo dokonania koniecznych zmian trasy i godziny rozpoczęcia spływu oraz odwołania spływu w przypadku nierentowności, wysokiego stanu wody lub złych warunków pogodowych.
W przypadku odwołania spływu z winy organizatora uczestnikom przysługuje zwrot dokonanej wpłaty.
Na niektórych trasach występują przeszkody wodne i zachodzi konieczność przenoszenia kajaka.
Koszty uczestnictwa w spływie pokrywają jego uczestnicy przed rozpoczęciem spływu.
Do obowiązków uczestników spływu zalicza się pomoc w rozładunku i załadunku kajaków przed i po spływie. W przypadku ich odmowy, organizator zastrzega sobie prawo do niewydania sprzętu lub (w przypadku zakończenia spływu) do odmowy przewiezienia uczestników do miejsca startu/zbiórki.
Uczestnicy spływu ponoszą pełną odpowiedzialność finansową za utratę lub zniszczenie kajaków, wioseł , kamizelek i worów wodoszczelnych oraz pokrywają wyrządzone przez siebie szkody.
Strony ustalają, że kwota odszkodowania, odpowiadająca wysokości kosztów naprawy lub utraty sprzętu zostanie podana przez właściciela wypożyczalni. W przypadku sporu co do wartości kwoty odszkodowania, po wyczerpaniu postępowania ugodowego każda ze stron ma prawo wystąpić na drogę postępowania sądowego.
Kajaki, kamizelki, wiosła w chwili wydania Wypożyczającemu są sprawne technicznie i nie posiadają uszkodzeń, a Wypożyczający sprawdził ich stan techniczny.
Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w czasie użytkowania kajaków i sprzętu po ich wydaniu Wypożyczającemu na osobach, zwierzętach oraz rzeczach należących do Wypożyczającego lub innych osób. Po wypożyczeniu za eksploatację kajaków i sprzętu odpowiada Wypożyczający.
Wypożyczający przyjmuje do wiadomości, że niezwrócenie wynajętych kajaków i sprzętu stanowi przestępstwo przywłaszczenia zgodnie z art. 284 kodeksu karnego i podlega karze pozbawienia wolności do 5 lat.