rz_TANEW_i_SOPOT_znak wodny

Rzeki Tanew, Biała i Czarna Łada

fale Rzeka Tanew

Ze względu na swoje zróżnicowanie rzeka Tanew oferuje idealne warunki dla wszystkich entuzjastów kajakarstwa. Jeszcze w Borowych Młynach to dość wąska i płytka rzeczka, ale już od Osuch, gdzie płynie połączona z Wirową, staje się szeroką dziką rzeką. Szerokość jej w tej miejscowości waha się od 4 do 8 metrów. Tanew płynie swoim naturalnym korytem zbierając kolejne dopływy. Przed Szostakami zasilona zostaje wodami Szumu i Nepryszki i tylko kłody powalonych drzew, stare i zniszczone kładki i mosty oraz nagłe zakręty stają się naturalnymi przeszkodami dla entuzjastów kajakowych spływów. Spływy kajakiem rzeką Tanew to niewątpliwie wspaniałe przeżycie, to niezapomniane chwile obfitujące w kolejne barwne obrazy, nieoczekiwane rzeczne zasadzki, które po ich pokonaniu zapadają w naszą pamięć na długie lata. Spływy kajakowe po Tanwi możemy podzielić na kilka etapów:

  • Borowe Młyny-Olchowiec (3-4 godz.), Borowe Młyny-Osuchy (5-6 godz.) lub Borowiec-Osuchy (3-4 godz.) – trasa z Borowych Młynów do Olchowca to jeden z najbardziej malowniczych odcinków Tanwi, choć miejscami jest dość trudna technicznie i wymaga od uczestników podstwowych umiejętności kajakarskich z uwagi na nagłe zakręty, wąskie przesmyki, nisko zwisające drzewa, przewałki i inne naturalne przeszkody. Jej pozostałe walory to dzika przyroda, krystalicznie czysta woda (kraina pstrąga i lipienia) oraz 'klimatyzacja’ w upalne dni (płynie się głównie przez las). Od Borowca znacznie łatwiej z wyjątkiem jednej przenoski wokół łazu; od Olchowca zaś 'luzik’ aż do Osuch. Kończąc spływ w Olchowcu można wstąpić na przyzwoity obiad za niewielkie pieniądze w pobliskiej Zagrodzie Roztocze w Obszy.
  • Olchowiec-Pisklaki (4-5 godz.) lub Osuchy-Pisklaki (2-3 godz.) – popularny wśród kajakarzy odcinek Tanwi; w górnym odcinku rzeka wąska i miejscami dość monotonna, biegnąca wśród sitowia przez łąki; od połączenia się z rzeką Wirowa, Tanew pięknie meandruje aż do Osuch. Odcinek z Osuch do Pisklak polecany jest głównie dla rodzin i dużych grup – rzeka jest znacznie szersza i łatwiejsza technicznie, a po drodze wiele pięknych plaż; pole namiotowe i sklep spożywczy w Pisklakach; szlak rowerowy z Osuch do Biłgoraja.
  • Pisklaki-Króle (4-5 godz.), Szostaki-Króle (5-6 godz.) lub Osuchy-Króle (6-7 godz.) – rzeka szeroka, zróżnicowana i malownicza; bardzo popularna wśród kajakarzy, zwłaszcza rodzin i grup zorganizowanych; po drodze mnóstwo piaszczystych plaż idealnych na odpoczynek, kąpiel czy ognisko; sklepy spożywcze w pobliskich Markowiczach i Księżpolu; przystanek autobusowy przy drodze wojewódzkiej 835 (Lublin-Przemyśl).
  • Króle-Wólka Biska (3-4 godz.), Króle-Łazory (5-6 godz.) lub Króle-Harasiuki (6-7 godz.) – rzeka panoramiczna i szeroka, bardzo popularna kajakarsko (idealna dla spływów rodzinnych i sielankowych); od ujścia Łady rzeka robi się szersza i płytsza, a długie proste pozwalają na łączenie kajaków w tratwy; ośrodki wypoczynkowe i sklepy spożywcze w Wólce Biskiej i Harasiukach; kończąc w Wólce Biskiej można wstąpić na pobliski zalew w Biszczy lub zatrzymać się na nocleg w Agroturystyce Nad Tanwią (link obok) oraz jazdę konną w Budziarzach (tel. 511-401-338)

fale Rzeka Sopot

Prawobrzeżny dopływ Tanwii wpadający w Osuchach; rzeka spławna od osady leśnej Fryszarka. Trasa do Osuch trudna technicznie – dzika, kręta i miejscami bardzo wąska, choć jednocześnie bardzo malownicza – płynie się głównie leśnym wąwozem. Po drodze sporo przewałek i nisko zwisających drzew; odcinek 'klimatyzowany’. Woda krystalicznie czysta, ale lodowata. Trasa tylko dla doświadczonych kajakarzy i tych, którzy lubią wyzwania. Ze względu na niską temperaturę wody, wskazane są neoprenowe buty kajakarskie, a także spory zapas wody i wysokokaloryczny prowiant z uwagi na spory wysiłek fizyczny. Nieodzowne również będą wodosczelne wory na suchą odzież.

fale Rzeka Biała/Czarna Łada

Prawobrzeżny dopływ Tanwii; spływy można zaczynać zarówno na Białej (od Nadrzecza, Biłgoraja czy Soli), jak i Czarnej Ładzie (np. w Dereźni). Węższa i bardziej oddalona od 'cywilizacji’ jest Czarna Łada. Biała Łada z kolei oferuje więcej cienia i jest szersza, przez co jest bardziej przyjazna dla początkujących kajakarzy. Obydwie rzeki łączą się w miejscowości Sól i od tego miejsa płynie Łada, która przed Łazorami wpada do Tanwii.

  • Nadrzecze-Biłgoraj (3-4 godz.) lub Biłgoraj-Sól (2-3 godz.) – pierwszy odcinek dość trudny technicznie – rzeka ciasna i kręta, sporo przewałek i nisko wiszących drzew po drodze; trasa w znacznej części „klimatyzowana”; odcinek z Biłgoraja do Soli dość ciekawy i zróżnicowany; niedoceniany wśród kajakarzy – w środku miasta można obcować z naturą.
  • Sól-Bidaczów (3-4 godz.), Sól-Łazory (4-5 godz.) lub Sól-Harasiuki (5-6 godz.) – początkowo spływ prowadzi wzdłuż Soli; rzeka płytka i dość wąska; po drodze sporo cienia przez pierwsze kilometry; po połączeniu z Czarną Ładą rzeka staje się dzika i kręta – wiedzie przez pola i lasy; ostatnie kilometry przed ujściem do Tanwii rewelacyjne!
  • Dereźnia-Bidaczów (3-4 godz.), Dereźnia-Łazory (4-5 godz.) lub Dereźnia-Harasiuki (5-6 godz.) – początek trasy dość kręty i wąski; od ujścia do Białej Łady trasa jak wyżej.